Vajinoplasti

  Vajinoplasti

  Vajinoplasti; zaman içerisinde genişleyen ve cinsel işlev sorunlarına yol açan vajina dokularının daraltılmasını sağlayan bir genital estetik işlemdir.

  Genital bölgede meydana gelen şekil bozuklukları ve deformasyonlar; kişilerin cinsel, fiziksel ve psikolojik sağlıkları üzerinde olumsuz etkiye sebep olabilmektedir. İlerleyen yaş ve doğum gibi faktörler nedeniyle vajinada gevşeme, genişleme ve yıpranmalar olabilir. Vajinada genişleme olması hem kadın, hem de erkek için cinsel hazzı azaltabilir.  Ortaya çıkan bu cinsel sorunlar da kadının kendini yetersiz hissetmesine, özgüveninin düşmesine neden olabilir. Vajinoplasti ameliyatı sayesinde, genişleyen vajina daraltılarak, hem cinsel hem de psikolojik sorunlar çözülebilmektedir. Vajina daraltma ameliyatı, vajinanın yeniden sıkı yapısına kavuşmasını sağlar. Böylece cinsel hazda azalma, orgazm olma güçlüğü gibi sorunlar ortadan kaldırılabilir.

  Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Nedir?

  “Vajina daraltma” olarak da bilinen vajinoplasti, genişlemiş vajinal yapının daraltılması ve sıkılaştırılması işlemidir. Vajinal yapı, doğum ve yaş gibi nedenlerle zamanla yıpranabilir ve esnekliğini yitirebilir. Ayrıca kişi, kendi yapısal özellikleri nedeniyle de normalden geniş bir vajinaya sahip olabilir. Vajinal genişleme nedeniyle, cinsel birleşme sırasında hazzın azalması ve orgazm olma güçlüğü görülebilir. Bu nedenle vajinoplasti operasyonu estetik olduğu kadar, cinsel fonksiyonları iyileştirmeye yönelik bir ameliyattır.

  Vajinoplasti ameliyatı ile vajen içerisindeki hasarlı kas ve dokular cerrahi yöntemlerle sıkılaştırılır. Vajen içerisindeki ruga yapısı, cinsel haz hissini vermektedir. Zarar görmüş ruga yapısındaki deformasyonlar giderilir.

  Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

  Vajinoplasti ameliyatı, hasta genel anestezi altındayken veya epidural anestezi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilebilir. Operasyon sırasında, genellikle, sedasyon eşliğinde lokal anestezi desteği tercih edilmektedir. Vajinoplasti operasyonu sırasında, vajina girişinden itibaren, ortalama 6-7 cm ilerlenerek, daraltma işlemi gerçekleştirilir. İşlem sırasında fazla dokular çıkartılır. Aynı zamanda vajina içindeki dokular, özel iplikler ile dikilerek birleştirilir. Bu sayede vajinada toparlanma, sıkılaşma ve daralma sağlanması amaçlanır.

  Vajinoplasti Ameliyatı Sonrasında Neler Yaşanır?

  Vajinoplasti ameliyat süresi, ortalama olarak 30 dakika ile 2 saat arasındadır. Operasyon sonrasında ise hasta, birkaç saat gözlem altında tutulur. Herhangi bir komplikasyonla karşılaşılmadığı durumlarda, hasta aynı gün içinde taburcu edilir. İyileşme süreci, hastanın medikal durumuna bağlı olarak da değişiklik gösterebilir. Ancak, genellikle bir iki gün içerisinde hastanın günlük yaşamına dönmesi beklenir. Ortalama 1 ile 1,5 ay içerisinde ise hasta, normal yaşantısına tamamen dönebilmektedir.

  Operasyonda, genellikle eriyen dikiş kullanılmakta ve dikiş alınması için herhangi bir işleme gerek kalmamaktadır. Vajinoplasti operasyonu sonrasında, dışarıdan görülebilen bir ameliyat ya da dikiş izi oluşmamaktadır. Ameliyat sonrasında, genellikle çok şiddetli ağrılar görülmemektedir. Doktor tarafından reçete edilen antibiyotik ve ağrı kesiciler düzenli kullanıldığında, ameliyat sonrası süreç ağrısız bir şekilde atlatılabilir.

  Operasyon sonrasında, 4-6 hafta boyunca denize, havuza ve saunaya girilmesi; tampon kullanılması sakıncalı olabilmektedir.

  Vajinoplasti Sonrası Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girilebilir?

  Vajinoplasti ameliyatı sonrasında cinsel ilişki, 4-6 hafta boyunca sakıncalı olabilir. Cinsel ilişkiye girmeden önce, ameliyat sonrası muayenesi ile doktorunuzdan teyit almanız yararlı olabilir. Vajinoplasti sonrasında, 4 ila 6 hafta boyunca vajinada hasar ya da enfeksiyon yaratabilecek her şeyden kaçınmak gerekir.

  Vajinoplasti Sonrasında Normal Doğum Yapılabilir Mi?

  Normal doğum vajinal yapıda genişleme ve deformasyonlara sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle vajinoplasti ameliyatı sonrasında hasta hamile kalırsa, normal doğum önerilmez. Ancak bu durum bir zorunluluk değildir. Vajinoplasti sonrasında, normal doğum yapılmasının önünde herhangi bir engel yoktur. Hasta, kendi isteği doğrultusunda, normal doğum yapabilir.

  Vajinoplasti Sonrasında Vajina Yeniden Genişler Mi?

  Vajinoplasti, kalıcı bir işlemdir. Ancak, operasyon sonrasında normal doğum gerçekleştirmek, vajinada tekrardan deformasyon olmasına sebep olabilir. Özellikle iri bebek doğurmak veya çok sayıda doğum yapmak, vajinada yeniden genişlemeye sebebiyet verebilir. Çünkü zor geçen normal doğumlar, vajinal deformasyonun en önemli nedenlerindedir. Gebelik sürecinin kendisi de, vajinada genişlemeye neden olabilmektedir. Kürtaj gibi jinekolojik operasyonlar ve cinsel ilişki sıklığı vajinanın genişlemesi üzerinde etkili olan diğer faktörlerdir.

  Vajinoplasti Fiyatları

  Vajinoplasti operasyonunun nasıl gerçekleştirileceği, hastanın medikal durumuna bağlı olarak, kişiye özel belirlenir. Bu durum, vajinoplasti fiyatında değişiklik yaratabilir. Hasta özelinde tercih edilecek olan anestezi uygulaması, fiyat konusunda değişkenliğe sebebiyet verebilmektedir. Operasyon gerçekleştirilecek alanda görülen deformasyon seviyesi ve alanın genişliği de, fiyatların değişmesine neden olabilir.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi