Riskli Gebelik Takibi

  Riskli Gebelik Takibi Ankara

  Gebelik süreci, her anne adayı için farklıdır. Bazı kadınlarda mevcut sağlık sorunları nedeniyle gebelik süreci daha zorlu geçer. Ya da düşük riski söz konusu olabilir. Bazı kadınlarda ise gebelik sürecinde meydana gelen rahatsızlıklar, bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir. Bu tür gebelikler, “riskli gebelik” olarak adlandırılır. Düşük, normal olmayan kanama ya da doğum anomalilerini engellemek için riskli gebeliklerin yakından takip edilmesi önemlidir.

  Riskli gebelikler ve riskli gebelik takibinin nasıl yapıldığı hakkında daha fazla bilgi almak için Op. Dr. Meltem Aksu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Riskli Gebelik Nedir?

  Riskli gebelikler; gebelik sürecinde anne ve bebeğin sağlığını riske atabilecek, düşük ihtimali bulunan gebeliklerdir. Riskli gebeliklerin birçoğu gebelik öncesi sağlık sorunlarından ya da annenin yapısal özelliklerinden kaynaklanır. Örneğin annenin yaşı, polikistik over vb. rahatsızlıklara sahip olup olmadığı gebelik sürecini etkileyebilir; daha riskli hâle getirebilir.

  Bazı kadınlarda ise gebeliğe uyum sürecinde farklı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir (örneğin; gebelik şekeri vb.). Bazı kromozomal sorunlardan dolayı da gebelik riskli olabilir. Bu gebelikler de riskli gebelik kategorisinde değerlendirilir. Doğuma kadar olan zamanda anne ve bebeğin sağlıklı kalabilmesi, olası düşüklerin engellenmesi için ise farklı ve daha detaylı bir takip süreci gerekebilir.

  Riskli Gebelik Nedenleri Nelerdir? Riskli Gebelik Kimlerde Olur?

  Riskli gebelik, birçok nedenle ortaya çıkabilir. Hem anneden hem de bebekten kaynaklanan rahatsızlıklar, yapısal sorunlar ya da ani reaksiyonlar düşüklere neden olabilir. Ancak fetüsün anne karnındaki gelişim sürecini etkileyen belli başlı faktörler de söz konusudur.

  Riskli gebeliğin yaygın görülen nedenleri:

  • Annenin yaşı (Özellikle 35 yaş üzeri ve 18 yaş altı gebeliklerin hepsi riskli gebelik grubunda değerlendirilir.)
  • Annenin kilosu (Aşırı kilo ve aşırı zayıflık da gebeliği olumsuz etkileyebilir.)
  • Annede gebelik öncesinde de var olan rahatsızlıklar (Yüksek tansiyon, diyabet, damar ve kalp rahatsızlığı gibi kronik seyreden rahatsızlıklar)
  • Gebelik dönemi sorunları (Gebelik zehirlenmesi, gebelik şekeri, anormal vajinal kanama, rahim ağzı hastalıkları, suyun erken gelmesi, düşük riskli doğum, kan uyuşmazlığı vb.)
  • Fetüs ile ilgili sorunlar (Tarama testlerinde tespit edilen hastalıklar, bebekteki gelişimsel sorunlar)
  • Tekrarlayan düşük sorunu, geçmişte düşük öyküsü olması
  • Akraba evlilikleri
  • Annenin alkol, sigara ya da uyuşturucu bağımlısı olması

  Bu sorunların birçoğu, gebelik planlamasında ya da gebelik takibinde değerlendirilir. Annenin genel sağlık durumu ile birlikte, bebeğin ultrason görüntüleri de değerlendirilir. Böylece riskli gebeliklerin tespit edilmesi ve doğum anına güvenle ulaşılması sağlanabilir.

  Riskli Gebelik Takibi Nasıl Olur?

  Riskli gebeliklerde, rutin kontroller konusunda daha hassas olmak önemlidir. Gebeliği riskli yapan faktöre bağlı olarak, anne adayının daha sık kontrole gelmesi gerekebilir. Hatta bazı gebelerde bir süre hastane yatışı bile gerekebilir. Bu nedenle gebeliğin öğrenildiği ilk andan itibaren düzenli kontrollerin yapılması gerekir.

  Eğer annede gebelik öncesinde de var olan, kronik veya oto-immün rahatsızlıklar söz konusuysa gebelik takibine çok daha erken başlanmalıdır. Eğer anne adayı bu rahatsızlıklardan haberdarsa, gebe kalma kararı verdiği anda uzman bir kadın doğum uzmanına başvurmak en doğrusudur. Ankara riskli gebelik takibi ve gebelik öncesi danışma hakkında Op. Dr. Meltem Aksu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Gebelik öncesi danışma, sadece kronik rahatsızlığı olan anne adayları için değil, tüm anne adayları için oldukça önemlidir. Çünkü üreme sistemindeki bazı rahatsızlıklar da hiçbir belirti vermeden ilerleyebilir.

  Ankara Riskli Gebelik Takibi ve Fiyatları

  Riskli gebelik takibi Ankara grubuna giren gebelerin, bu süreçte özel alakaya ihtiyacı olabilir. Gebelik sürecinde yapılan bazı rutin testlerin daha sık yenilenmesi ya da annenin özel beslenme düzenlerine geçiş yapması gerekebilir. Bazı durumlarda ise ilaç kullanımı tavsiye edilebilir. Bu nedenle riskli gebelik takibi yapacak doktorun uzmanlığı, yönlendirmeleri ve deneyimi oldukça önemlidir.

  Ankara riskli gebelik takibi ve fiyatlarımız hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi