Gebelik Takibi

  Gebelik Takibi Ankara

  Gebelik takibi Ankara; gebelik sürecindeki olası riskleri tespit etmek, anne ile bebeğin sağlığını yakından takip edebilmek için yapılan muayenelerdir. Her annenin gebelik süreci farklıdır. Bazı gebeliklerde annenin yaşından ya da genel sağlık durumundan kaynaklı riskler olabilir. Ya da bebekte çeşitli gelişimsel sorunlar görülebilir. Gebelik takibi, her gebenin başına gelebilecek bu durumların erken tespit edilmesi, düşük riskine neden olabilecek risklerin ortadan kaldırılması için yapılır. Genellikle 3 dönem hâlinde yapılan bu kontroller, bazı hastalarımızda daha sık olabilir. Özellikle riskli gebeliklerin takibi normalden daha sık yapılabilir.

  Ankara gebelik takibi hakkında tüm merak ettikleriniz için Op. Dr. Meltem Aksu ile iletişime geçebilir; kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

  Gebelik Takibi Neden Yapılır?

  Günümüzde, gelişen teknoloji sayesinde, çocuktaki yapısal anomalilerin ya da riskli gebeliklerin teşhisi oldukça kolaydır. Ancak bu durum, ebeveynlerin daha da bilinçli olmasını gerektirmektedir. Eğer anne adayı gebelik döneminde gerekli özeni göstermez ve rutin kontrolleri aksatırsa, hem kendi sağlığını hem de bebeğin sağlığını riske atabilir. Özellikle bebeğin yanlış yere yerleşmesi, rahim duvarına aşırı yapışık olması gibi durumlar, doğum anında anne ve bebeğin hayatını tehlikeye atabilmektedir.

  Gebelik Takibi Ne Zaman Başlar?

  Gebelik takibi, gebeliğin öğrenildiği andan itibaren başlar. Doğuma kadar da devam eder. Bu süreçte anne ve bebeğin sağlığını değerlendirebilmek için rutin kontroller yapılır. Bu kontrollerde bebeğin gelişimi, gelişim hızı ve evreleri takip edilir. Bir yandan annedeki fizyolojik gelişmeler de değerlendirilir.

  Gebelik Takibinde Nelere Bakılır?

  • Annenin genel sağlık durumunun analiz edilmesi
  • Gebelik şekerinin ölçülmesi
  • Annenin gebelik sürecine uygun, özel beslenme tavsiyeleri konusunda yönlendirmelerin yapılması
  • Bebeğin uzuv ve iç organ gelişiminin takip edilmesi
  • Down sendromu vb. kromozomal rahatsızlıkların teşhis edilmesi
  • Yarık dudak vb. gelişimsel rahatsızlıkların teşhis edilmesi

  Ankara gebelik takibi ve bu süreçte yapılan testler/tetkikler hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Gebelik Takibi Ne Zaman Yapılır?

  Gebelik takibi, gebeliğin ilk dönemini, orta ve son dönemlerini kapsayan süreçlere yayılmıştır. İlk aşaması, gebeliğin ilk 14 haftası içerisinde yapılır. İkinci aşaması ise 16 – 18. haftalar arasında; üçüncü aşaması ise 20 – 24. haftalar arasında yapılır. Eğer hasta sezaryen ile doğuracaksa ya da gebeliğin başından beri bilinen, riskli bir gebelik söz konusuysa, bu süreçteki kontroller de artabilir. Benzer şekilde gebelik şekeri vb. rahatsızlıkları ortaya çıkan anne adaylarında da düzenli kan ve idrar tahlilleri gerekebilir. Gerekli durumlarda diyetisyen yönlendirmeleri yapılabilir ve takip süreci daha yakından olabilir.

  Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?

  Gebelik takibi sürecinde anne ve bebeğin sağlığını değerlendirmeye yönelik bir dizi test yapılır. Ankara gebelik takibinde yapılan testler hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  İlk 14 hafta içerisinde yapılan değerlendirmede genellikle anne öyküsü alınır. Gebeliği riske atabilecek durumlar teker teker değerlendirilir. Sonrasında gebelik haftası hesaplanır. Kan basıncı ve nabız değerleri kaydedilerek, sonraki muayene süreci için gerekli bilgilendirmeler yapılır.

  16 – 18. haftalarda ise ultrason görüntülemeleri yapılabilir. Üçlü tarama testleri de bu dönemde yapılır ve çocuğun gelişimi takip edilebilir.

  20 – 24. haftalar, dört boyutlu ultrason için en ideal zamanlardır. Dört boyutlu ultrason ile yapılan görüntülemede, bebeğin uzuvları net bir şekilde görüntülenebilir. Aynı zamanda anne ve baba da bebeğin mimiklerini görme, hatta gülümsemesini izleme şansı yakalarlar.

  Eğer gerekli görülürse, bu dönemde şeker yüklemesi de yapılabilir ve doğum yöntemine karar verilir.

  Gebelik takibinin son aşamasında, tüm değerlendirme süreci doğuma kadar devam eder. Özellikle bebeğin pozisyonunu izleyebilmek, doğru doğum pozisyonunda olup olmadığından emin olmak için gebelik takibi çok önemlidir.

  Ankara Gebelik Takibi

  Gebelik takibi sayesinde, bebeğin sağlığı ile ilgili pek çok riski değerlendirmek, erken müdahale edebilmek mümkündür. Bu nedenle gebelik takibi yapan doktorun deneyimi, anneye yaklaşımı ve bu dönemde sağlıklı bir iletişim sağlanması oldukça önemlidir. Gebelik takibi fiyatları ise her kadın için farklıdır. Her kadının gebelik süreci farklı olduğu için bu süreçte yapılan tetkikler de değişkenlik gösterebilir.

  Ankara gebelik takibi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizi arayabilir; randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi