Labioplasti

  Labioplasti

  Kişilerin kendisini iyi hissetmesinde, estetik işlemlerin önemi büyüktür. Bu işlemler arasında yer alan genital estetik ise, hızla büyüyen bir uygulama alanına sahiptir. Genital estetik operasyonlar sayesinde, genital bölgedeki şekil bozuklukları düzeltilmektedir. Var olan şekil bozukluklarının giderilmesi ise, kişilerin fiziksel ve psikolojik sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

  Kadınlarda genital bölge; vajina, vulva, klitoris, küçük ve büyük dudaklar gibi bölümlerden oluşur. Genital bölgede bulunan iç ve dış dudaklar, labium minör ve labium majör olarak da adlandırılmaktadır. İç dudakların yapısındaki değişmeler ve sarkmalar, en yaygın görülen genital estetik kusurlar arasındadır. Labioplasti ise bu kusurların giderilmesini sağlayan, dudaklardaki asimetri sorununu ortadan kaldıran bir genital estetik uygulamadır.

  Labioplasti Nedir?

  Labioplasti, labia minora olarak da adlandırılan iç dudaklara yapılan estetik müdahalelerdir.  Yaş, kilo, enfeksiyon, doğum gibi sebeplerle iç dudaklarda, zamanla büyüme ve sarkma görülebilir. Kişinin fizyolojik yapısına da bağlı olarak, dudaklar normalden büyük veya asimetrik olabilmektedir. Bu gibi durumlarda, labioplasti operasyonu ile sarkık dudaklar toparlanıp, küçültülmekte; asimetri giderilmektedir.

  Labioplasti, estetik olduğu kadar, işlevsel bir operasyon olarak da uygulanmaktadır. Hipertrofi olarak da bilinen, iç dudakların aşırı büyümesi, bazı durumlarda, kişinin sağlığını ve cinsel yaşamını da olumsuz etkilemektedir. Tedaviye rağmen sıklıkla tekrarlanan üriner veya vajinal enfeksiyonlar, hareketlerde kısıtlama, ağrılı cinsel ilişki gibi durumlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda, labioplasti ameliyatı ile söz konusu sorunlar giderilebilir.

  Labioplasti operasyonu sırasında, normalden büyük olan, sarkık iç dudaklardaki fazla doku, cerrahi müdahale ile alınır. Bu sayede, labiumlar yeniden şekillendirilerek, toparlanır ve küçültülür. Şekillendirme işlemi sırasında, dudaklardaki asimetri giderilir.

  Labioplasti Nasıl Yapılır?

  Ameliyat süresi hasta özelinde değişmekle birlikte ortalama 30 ila 60 dakikadır. Genellikle lokal anestezi ile gerçekleştirilen labioplasti, hekim kararına bağlı olarak, genel anesteziyle de uygulanabilir. Anestezi uygulaması sayesinde, operasyon sırasında herhangi bir acı hissedilmez. Labioplasti sonrasında ciddi bir kanama görülmesi beklenmez. Bununla birlikte, dikiş bölgesinde, sızıntı şeklinde hafif bir kanama görülebilir.

  Labioplasti Sonrasında Neler Yaşanır?

  Ameliyat sonrasında, herhangi bir komplikasyon görülmemesi durumunda, hasta aynı gün taburcu edilir. Hastanın günlük yaşantısına aynı gün içinde dönmesi beklenir. Operasyon sonrasında vulvada şişme ve kızarıklık olabilir. Doktor önerisine bağlı olarak, şişlik olan bölgeye soğuk kompres yapılabilir. Hekim tarafından önerilen soğuk kompres uygulaması, vulvada meydana gelen ödemin giderilmesine yardımcı olabilir. Hastanın, tamamen iyileşerek normal yaşantısına dönme süresi, medikal durumuna bağlı olarak, ortalama bir aydır.

  Operasyon sonrasında, ameliyat bölgesinin hijyenik tutulması gerekir. 4-6 hafta boyunca; deniz, havuz, sauna, jakuzi, hamam gibi nemli ortamlara girilmesi önerilmez. Labioplasti ameliyatı sonrasında, küvette banyo yapmaktan kaçınılması, ayakta duş alınması tavsiye edilir.

  Genital bölgeye etki edebilecek, açma-germe gibi spor hareketlerinden 4-6 hafta boyunca uzak durulmalıdır. Aynı zamanda, ata binmek, bisiklet ve motosiklet sürmek gibi aktiviteler, bölgede basıya sebep olabilir. Bu nedenle, bu tür aktivitelerden de, operasyon sonrasında kaçınılmasında yarar vardır.

  Labioplasti sonrası, cinsel ilişkiye girmek için 4-6 hafta beklenmesi tavsiye edilir.

  Labioplasti Sonrası His Kaybı Yaşanır Mı?

  Operasyon sonrasında herhangi bir his kaybı olmaz. Kadınlarda, cinsel haz bölgesi klitoristir. Uygulama sırasında klitoris, pubis ve G noktası etkilenmediği için his kaybı yaşanmaz.

  Labioplasti Cinsel Hayatı Olumsuz Etkiler Mi?

  Labioplasti işlemi, cinsel haz açısından işlevi olmayan iç dudaklar üzerinde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle cinsel haz üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmaz. Aksine, sarkmış ve normalden büyük iç dudaklar, cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açabilmektedir. Bu nedenle, labioplasti sonrasında cinsel hayatın olumlu yönde etkilenmesi mümkündür. Operasyon sonrasında, hastanın özgüveninde artış olması ile alınan cinsel hazda da artış görülebilmektedir.

  Labioplasti Fiyatları 

  Labioplasti uygulaması sırasında tercih edilecek anestezi yöntemi fiyat üzerinde etkili olmaktadır. Aynı zamanda, operasyon fiyatları klinik bazında değişiklik gösterebilmektedir.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi