Laparoskopi

  Laparoskopi Ankara

  Laparoskopi Ankara; günümüzde kadın hastalıkları ve doğum alanında en çok kullanılan tanı ve tedavi yöntemlerinden biridir. Laparoskop adı verilen, mikro bir kamera ile rahmin ve karın bölgesinin detaylı olarak görüntülenmesini sağlar. Böylece birçok jinekolojik rahatsızlığın, açık ameliyata gerek kalmadan tedavi edilmesine yardımcı olur.

  Laparoskopi; özellikle miyom ve kistlerin çıkarılması, rahim içi yapışıklığın tedavisi, kronik kasık ağrıları gibi birçok amaçla yapılabilir. Yazımızın devamında laparoskopi ve nasıl yapıldığı hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Ankara laparoskopi ve fiyatları için ise Op. Dr. Meltem Aksu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Laparoskopi Nedir?

  Laparoskopi; halk arasında “kapalı ameliyat yöntemi” olarak da bilinen kapalı cerrahi işlemlerden biridir. Batın bölgesindeki rahatsızlıkların hem tanı hem de tedavi sürecinde kullanılabilir. Bu nedenle kadın hastalıkları ve doğum alanında da sıkça tercih ettiğimiz işlemlerden biridir.

  Laparoskopiyi “tanısal laparoskopi” ve “operatif laparoskopi” olmak üzere iki başlıkta inceleyebiliriz.

  Tanısal laparoskopi 

  Tanısal laparoskopi batın bölgesindeki rahatsızlıkların tanı sürecinde yapılan laparoskopi işlemidir. Tanısal laparoskopi işleminde, karın bölgesine açılan ince bir kesiden, karın bölgesi incelenir. Bunun için “laparoskop” adını verdiğimiz, özel ve yüksek çözünürlüklü kameralar kullanılır. Eğer gerekli görülürse, işlem sırasında cerrahi işlem de yapılabilir ve tanısal ve operatif laparoskopi bir arada uygulanabilir.

  Operatif laparoskopi

  Operatif laparoskopi batın bölgesindeki hastalıkların görüntülenmesini ve uygun yöntemlerle tedavi edilmesini sağlayan cerrahi bir işlemdir. Operatif laparoskopi sırasında iç organlardaki hastalıklar tedavi edilebildiği gibi iç organların da çıkarılması mümkündür. Bu nedenle rahmin ya da yumurtalıkların alınmasında en çok tercih edilen cerrahi yöntemdir. Batın bölgesinin tamamen açılmasına gerek kalmadan, daha pratik bir cerrahi imkânı sağladığı için hem hasta hem de doktor açısından oldukça avantajlıdır.

  Laparoskopi Hangi Hastalıklarda Yapılır?

  Tanısal laparoskopi;

  • Kronik kasık ağrısının
  • Şiddetli adet sancısının
  • Genital bölgedeki anomalilerin
  • Nedeni bilinmeyen kısırlığın
  • Rahim ve yumurtalıklardaki kitlelerin tanısı amacıyla yapılabilir.

  Operatif laparoskopi ise;

  • Tüplerin bağlanması
  • Rahmin alınması (histerektomi)
  • Rahimdeki yapışıklıkların tedavisi
  • Dış gebelik tedavisi
  • Miyom, kist ve poliplerin çıkarılması amacıyla yapılabilmektedir.

  Laparoskopi Nasıl Yapılır?

  Laparoskopi işlemi, açık cerrahi yönteme göre daha kısa sürede tamamlanan ve riskleri daha az olan bir işlemdir. Bu nedenle ameliyat ve iyileşme süreci hasta için daha kolaydır. İşlem sırasında öncelikle karın bölgesine ince kesiler yapılır. Bunlar delik olarak da nitelendirebileceğimiz, oldukça küçük kesilerdir. Bu kesilerin birinden laparoskop cihazı sokulur. Cihaz, karın bölgesini detaylı olarak görüntüler. Bu sayede derin kesiler yapılmadan da cerrahi yapılabilmektedir.

  Laparoskopi, genellikle genel anestezi altında yapılır. Ancak tanı amacıyla yapılan laparoskopi işlemlerinde lokal anestezi ya da sedasyon (derin uyku) da tercih edilebilir.

  Laparoskopiden Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

  Laparoskopik cerrahide yapılan kesiler daha ince ve yüzeyseldir. Bu nedenle hastalarımızın iyileşme süreci de daha kısa olmaktadır. Yapılan işleme göre 1 – 7 gün içerisinde hastaneden taburcu olmak ve kısa sürede günlük yaşama dönmek mümkündür. Yaklaşık 2 hafta içerisinde, hastalarımız günlük işlerini yapabilecek duruma gelirler.

  Laparoskopinin bir diğer avantajı da ameliyat sonrası iz kalma olasılığının oldukça düşük olmasıdır. Bu nedenle estetik kaygılara neden olmaz.

  Ankara Laparoskopi Fiyatları

  Laparoskopik cerrahi, günümüzde hem hasta hem de doktor açısından birçok avantaj sağlamaktadır. Özellikle rahmin alınması için yapılan laparoskopik cerrahide kişi iyileşme sürecini çok daha rahat geçirmektedir. Bununla birlikte kadın hastalıkları ve doğum alanındaki diğer birçok rahatsızlık da laparoskopi ile tedavi edilebilmektedir. Yapılan her bir işlem için belirlenen ameliyat ücreti de değişmektedir. Bu nedenle laparoskopi fiyatlarının kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz.

  Ankara laparoskopi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi