Cinsel Problemler ve Danışmanlık

  Cinsel Problemler ve Danışmanlık Ankara

  Cinsel problemler; kişilerin sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmasını engelleyen, fiziksel veya psikolojik rahatsızlıklardır. Cinsel işlev bozuklukları olarak da adlandırılırlar. Cinsel birleşmede yaşanan güçlük, cinsel isteksizlik, ereksiyon bozuklukları, erken boşalma; en sık görülen cinsel problemlerdir.

  Cinsel problemler, çoğunlukla psikolojik nedenlerden kaynaklanır. Ancak nadiren de olsa, fiziksel nedenlerle ortaya çıkabilirler. Sosyo-kültürel baskılar, olumsuz cinsel deneyim ve travmalar, yanlış bilgilendirilme gibi sebeplerle cinsel problemler yaşanabilir.

  Yazımızın devamında cinsel problemler ve danışmanlık konusunda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ankara’da cinsel problemler ve danışmanlık hizmetleri ile ilgili, kliniğimizle iletişime geçebilir; Op. Dr. Meltem Aksu’dan randevu alabilirsiniz.

  Cinsel Problemler Nelerdir?

  Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan cinsel sorunlara, hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla rastlanmaktadır. Kadınlarda yaygın olarak; vajinismus, cinsel isteksizlik ve orgazm olamama gibi sorunlarla karşılaşmaktayız. Erkeklerde ise, sertleşme problemleri ve erken boşalma sorunu en sık teşhis edilen cinsel problemlerdir.

  Cinsel problemler, kişinin cinsel tatminini etkilediği gibi çiftler arasında da sorunlara yol açabilir. Cinsel problemlere bağlı olarak; kişi özgüvenini kaybedebilir. Partnerler arasında uyum ve mutluluk azalabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için, yaşanan cinsel problemler hakkında danışmanlık almak oldukça önemlidir.

  Avrupa ve Amerika’da 1970’li yıllarda ortaya çıkan cinsel danışmanlığa, ülkemizde ve dünyada da son yıllarda sıklıkla başvurulmaktadır. Cinsel danışmanlık ile birlikte, cinsellik konusundaki yanlış bilgi ve inanışlar giderilebilir. Danışmanlık uygulamaları sayesinde cinsel problemler tespit edilebilir ve uygun yöntemle tedavi edilebilir.

  Kadınlarda En Sık Görülen Cinsel Problemler Nelerdir?

  • Vajinismus
  • Cinsel isteksizlik
  • Cinsel tiksinti
  • Orgazm olamama
  • Vajinal kuruluk ve yanma kadınlarda görülen başlıca cinsel

  Erkeklerde En Sık Görülen Cinsel Problemler Nelerdir?

  • Sertleşme (ereksiyon) problemleri
  • Erken boşalma
  • Boşalma güçlüğü
  • Orgazm olamama
  • Cinsel isteksizlik erkeklerde görülen başlıca cinsel problemler

  Cinsel Problemler Neden Olur?

  Cinsel problemlerin arkasında, genellikle psikolojik nedenler yatmaktadır. Ancak bazı fiziksel sorunlar da cinsel problemleri tetikleyebilir.

  Cinsel problemlerin fizyolojik nedenleri:

  • Kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlıklar.
  • Kullanılan ilaçların yan etkileri
  • Alkol ya da uyuşturucu madde kullanımı gibi durumlar cinsel problemlere sebebiyet verebilir.

  Cinsel problemlerin psikolojik ve sosyo-kültürel nedenleri:

  • Cinsel eğitim yetersizliği ve cinsellik konusunda yanlış bilgi aktarımı
  • Cinsel mitler
  • Aile ve toplum baskısı
  • Travmatik cinsel deneyimler
  • Yetersizlik ve başarısızlıktan duyulan korku
  • Kaygı ve panik bozuklukları, depresyon

  Cinsel Danışmanlık Nedir?

  Cinsel danışmanlık, cinsellikle ilgili tüm konularda, doğru bilgilendirme ve yönlendirmelerin yapıldığı danışmanlık türüdür. Cinsel danışmanlık ile cinsel problemler ve cinsel işlev bozuklukları tespit ve tedavi edilebilmektedir.

  İlişki ve evlilikte, partnerler arasında en önemli konulardan birisi, cinsel yaşantıdır. Cinsel problemlerin varlığı, hem kişileri hem de ilişkiyi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, cinsel danışmanlık alarak mevcut sorunlar ve çözüm yöntemleri hakkında doğru yönlendirmelere ulaşmak çok önemlidir.

  Cinsel problemler, sadece ilişkiyi değil, kişilerin sosyal yaşantısını ve hatta iş yaşamını dahi etkileyebilmektedir. Kişilerin, yaşadıkları cinsel sorunlar nedeniyle hissettikleri kaygı, utanç, çaresizlik ve değersizlik gibi hisler tüm hayatlarına yansıyabilmektedir. Bu nedenle cinsel problemlerin tespiti ve tedavisi, önem verilmesi gereken bir konudur. Cinsel danışmanlık, sorunun tespitinde ve doğru tedavi yöntemine ulaşmada, önemli bir basamaktır.

  Cinsel Problemlerin Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Cinsel problemlerin tedavisinde multi-disipliner bir yaklaşım benimsenir. Yani birçok farklı alandaki uzmanlar, birlikte çalışarak fizyolojik ve psikolojik nedenleri ele alırlar. Tedavi için ilk adım, kapsamlı bir jinekolojik muayenedir. Böylelikle, yaşanan problemin fiziksel nedenleri ortaya konulabilir. Gerekli durumlarda, vajinal enfeksiyonların giderilmesi sağlanarak, cinsellik sırasında hissedilen ağrı hafifletilebilir. Fiziksel nedenlerden kaynaklanmayan cinsel problemlerde ise cinsel terapi uzmanına başvurulması önerilmektedir. Bu noktada, uzman psikolog ve psikiyatristlerin yönlendirmeleri ile bilişsel ve davranışsal tedavi yöntemleri uygulanabilir.

  Ankara Cinsel Problemler ve Danışmanlık Fiyatları

  Cinsel problemler, kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Yaşanan cinsel problemin ve verilecek danışmanlık hizmetinin niteliği, hasta özelinde tespit edilerek belirlenir. Bu nedenle, cinsel problemlere yönelik danışmanlık fiyatlarında da farklılık olabilmektedir. Cinsel problemler ve Ankara’da cinsel danışmanlık fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi