Kapalı Polip Ameliyatı

  Kapalı Polip Ameliyatı Ankara

  Polipler; özellikle rahim bölgesinde en sık görülen iyi huylu tümör yapılarından biridir. Vücudun birçok bölgesinde oluşabilirler. Ancak yapısal özellikleri nedeniyle kadın üreme sisteminde sık görülürler.

  Polipler, genellikle hiçbir belirti vermeden büyürler ve ciddi riskler oluşturmazlar. Ancak aşırı büyüdüklerinde gebe kalmada zorluk ya da adet düzeni ile ilgili sorunlara neden olabilirler. Bu durumda, poliplerin cerrahi ile çıkarılması gerekebilir. Günümüzde, polip ameliyatlarında en çok tercih edilen yöntem ise kapalı cerrahi yöntemlerdir. Laparoskopi ya da histeroskopi olarak bilinen bu yöntemler sayesinde, ameliyat sonrası şikâyetler de azalmaktadır.

  Yazımızın devamında, kapalı polip ameliyatı nasıl yapılır ve ne zaman yapılır gibi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Ankara kapalı polip ameliyatı ve fiyatları için ise Op. Dr. Meltem Aksu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Rahim Polipleri (Servikal Polipler) Nedir?

  Rahim polipleri, endometrium adını verdiğimiz, rahmin iç kısmında oluşan polip yapılarıdır. Yani iyi huylu tümörlerdir diyebiliriz. Tıp dilinde “servikal polip” olarak da bilinen bu polipler, genellikle korkutucu değildir. Kansere dönüşme riski oldukça azdır. Ancak poliplerin kadın sağlığı açısından en önemli riski; gebeliği zorlaştırmasıdır. Aynı zamanda bazı kadınlarda, poliplere bağlı olarak, kanama miktarı ve düzeni de değişebilmektedir. Bu durumda polip tedavisi için en iyi yaklaşım; poliplerin alınmasıdır.

  Kapalı Polip Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

  Servikal poliplerin büyük bir kısmı zararsızdır. Bu nedenle alınmasa da kadın sağlığı açısından zararlı değildir. Ancak poliplerin, rahimdeki diğer kist ve miyomlar gibi düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Eğer polipler kontrolsüz bir şekilde büyürse, gebelik sürecini ya da adetleri etkilerse alınması gerekir.

  Polip ameliyatları;

  • Polipler kısırlığa neden oluyorsa
  • Polip nedeniyle düşük sorunu yaşanıyorsa
  • Poliplere bağlı olarak adet kanamasının miktarı artıyorsa
  • Adet sancıları şiddetleniyorsa
  • Polipler adet düzensizliğine neden oluyorsa gereklidir.

  Kapalı Polip Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı polip ameliyatı Ankara genellikle histeroskopi yöntemiyle yapılır. Histeroskopik cerrahi ameliyatlarda, rahme ulaşmak için derin kesiler yapılmaz. Öncelikle hasta sırt üstü yatırılır. Vajina bölgesi temizlendikten sonra spekulum ile genişletilir. Genişleyen vajinaya “histeroskop” adı verilen, yüksek çözünürlüklü bir kamera sokulur. Bu sayede rahim ve rahim içi dokular net bir şekilde görülebilir. Bu da derin ameliyat kesilerine olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktadır. Bu esnada rahimdeki patolojiler de cerrahi ile çıkarılabilir. Sağladığı yüksek görüntü kalitesi nedeniyle histeroskopi, poliplerin tanısında da kullanılabilir.

  Kapalı polip ameliyatları genellikle genel anestezi ya da sedasyon (derin uyku) ile yapılır. Bu nedenle ağrısız ve acısız işlemlerdir. Uygulama sırasında büyük kesiler açılmadığı için hastanın ameliyat sonrası iyileşmesi de kolaydır. Bu nedenle laparoskopik ve histeroskopik cerrahi ile yapılan işlemler kişinin günlük yaşamını uzun süre kesintiye uğratmaz. Ankara kapalı polip ameliyatı imkânları ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Kapalı Polip Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  • Kapalı polip ameliyatları oldukça güvenilirdir. Açık ameliyatlarla kıyaslandığında, cerrahi sonrası rahim içi yapışıklık oluşma riski daha azdır.
  • Ameliyat sonrasında iz kalmaz. Bu nedenle estetik kaygılara neden olmaz.
  • Ameliyat sonrası hissedilen ağrı ve acı hissi daha azdır.
  • Kişi daha kısa sürede ayaklanır. Enfeksiyon riski düşüktür. Bu nedenle kısa sürede taburcu olmak mümkündür.

  Ankara Kapalı Polip Ameliyatı Fiyatları

  Histeroskopi ile yapılan polip ameliyatlarında, her hastamız için farklı bir tedavi planı yapılmalıdır. Eğer hekim görüntüleme sırasında farklı patolojiler görürse, bunları da çıkarmak isteyebilir. Poliplerin konumu ve büyüklüğü her hastamızda farklıdır. Bu nedenle polip ameliyatlarının özel olarak planlanması gerekir. Bu da polip ameliyatı fiyatlarını etkileyecektir.

  Ankara polip ameliyatı fiyatları için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi