Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi

  Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Ankara

  Kadınlarda, ergenlik dönemine girilmesiyle birlikte, vücutta vajinal akıntı oluşumu başlar. Her kadında görülebilen normal vajinal akıntı, vajinanın temizlenmesi ve korunmasını sağlar. Bu anlamda, sağlıklı bir vücut fonksiyonu olduğu söylenebilir. Ancak bazı durumlarda, anormal vajinal akıntılar da görülebilmektedir. Bu anormal vajinal akıntı durumu, çoğunlukla vajinal enfeksiyonlara bağlı olarak oluşur. Vajinada kaşıntı hissiyatı da, akıntıya eşlik edebilir.

  Yazımızın devamında vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi hakkında, detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ankara’da vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir, Op. Dr. Meltem Aksu’dan randevu alabilirsiniz.

  Vajinal Akıntı Nedir?

  Vajinal akıntı, her kadında görülür ve çoğu zaman, sağlıklı bir vücut işlevi olarak kabul edilir. Vajinada bulunan mikroplar, akıntı ile dışarı atılır. Bu sayede vajina içerisinin temiz kalması sağlanır ve vajina korunur. Aynı zamanda, sağlıklı bir cinsel hayat için de, vajina ıslaklığı oldukça önemlidir. Vajinal akıntı ile kayganlık sağlanır. Bu kayganlık, yürüme ve egzersiz yapma gibi durumlarda da, sürtünmeye karşı koruma sağlar. Dudak kısımlarında tahrişin önüne geçilir.

  Ancak normal vajinal akıntının dışında, anormal tipte akıntılarla da karşılaşılabilinir. Aradaki farklı anlamakta, akıntının rengi önemli bir göstergedir. Normal vajinal akıntı, berraktır. Yumurta akını andıran bir yapıdadır ve kokusuzdur. Akıntıyla beraber, kaşıntı hissi oluşmaz.

  Vajinal akıntısının koyu sarı, yeşil, kahverengi olduğu durumlarda, anormal akıntıdan söz edilebilir. Bu durumu genellikle, kötü koku ve kaşıntı izler. Anormal vajinal akıntıda kan veya köpük görülebilir. Cinsel ilişki sırasında ağrı, idrar yaparken yanma hissi oluşabilir. Bu durum, genital enfeksiyon şüphesini ortaya çıkartır.

  Vajinal Akıntı Neden Olur?

  Doğal olmayan, anormal vajinal akıntı, genellikle enfeksiyon temellidir. Zararlı bakteri ve mantarlar vajinal enfeksiyona neden olabilir. Mantar enfeksiyonu gelişmesi durumunda genellikle, vajinadan peynirimsi yapıda, süt beyazı bir akıntı gelebilir. Bu akıntı, genellikle kokusuzdur. Beraberinde, hastada yanma ve kaşıntı şikayeti de görülebilir.

  Sarı ve Yeşil Akıntı Neden Olur?

  Bakteriyel vaginosis durumunda ise, kötü kokulu, sarı renkte, gri veya beyaz köpüklü vajinal akıntı oluşur. Akıntıdaki kötü koku, balık kokusunu andırmaktadır. Cinsel ilişki sırasında ağrı görülebilir.

  Vajinal enfeksiyona neden olan bir diğer sebep de, Trichomonas vaginalis mikroorganizmasıdır. Cinsel yolla bulaşır. Bu nedenle gelişen enfeksiyonda, sarı veya yeşil akıntı görülebilir. Akıntı, köpüklü ve kötü kokulu olabilir. Vulvada kaşıntı ve vajinal yanma hissi oluşabilir.

  Bunların yanı sıra, bazı hastalıkların sonucunda veya premenopoz ve menpoz dönemlerinde kahverengi vajinal akıntı görülebilmektedir. Serviks kanseri, bel soğukluğu olarak da bilinen gonore hastalığı ve pelvik inflamatuar hastalıklarında karşımıza çıkabilmektedir.

  Vajinal akıntıya neden olabilen diğer durumlar ise;

  • Doğum kontrol hapları,
  • Şeker hastalığı
  • Vajinada kullanılan kokulu sabun, losyon benzeri kozmetik ürünler
  • Vajina içerisinde veya çevresinde tahriş anlamına gelen vajinit
  • Ameliyat sonrası gelişen pelvik enfeksiyon olarak karşımıza çıkar

  Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisinde, bu duruma sebep olan faktörün tespiti önemlidir. Bu noktada, akıntıyla birlikte gelişen diğer semptomlara dikkat edilir. Kaşıntı olup olmaması, cinsel birleşme esnasında ağrı yaşanıp yaşanmaması gibi etmenler, teşhis için önemlidir. Ayrıca, vajinal akıntının rengi ve yapısı da, bir diğer değerlendirme unsurudur.

  Akıntının nedenlerinin doğru teşhis edilmesi için kültür testine de başvurulabilir. Kültür testinin sonucunun yorumlanması ile akıntının türü belirlenir. Akıntı türünün doğru belirlenmesi, uygulanacak tedavi yönteminin planlanmasında oldukça önemlidir. Farklı türde sebeplere dayanan akıntıların tedavi yöntemleri de, değişebilmektedir. Enfeksiyonun mantar kaynaklı mı, yoksa bakteri kaynaklı mı olduğunun tespiti önemlidir. Bakteriyel vajinal enfeksiyonlarda, antibiyotik tedavisine başvurulabilir. Mantar kaynaklı enfeksiyonlarda ise, krem ya da jel tedavisi, antifungal ilaçlar tedavi seçenekleri arasındadır. Trichomoniasis tedavisinde, metronidazol veya tinidazol isimli ilaçlar kullanılabilmektedir.

  Ankara Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi

  Vajinal akıntı ve kaşıntı, tek başına bir hastalık değildir. Farklı hastalıkların sonucunda gelişebilen semptomlardır. Bu nedenle, tedavide, vajinal akıntı ve kaşıntıya sebep olan hastalığın tespiti önemlidir. Gerçekleştirilecek, kapsamlı bir jinekolojik muayene ile vajinal akıntıya neyin sebep olduğunu tespit etmek mümkündür. Bu aşamadan sonra ise, tedavi yöntemi, hasta özelinde planlanmaktadır. Ankara’da vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi Ankara ile ilgili kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi