Gebelik Öncesi Danışma

  Gebelik Öncesi Danışma Ankara

  Gebelik süreci, kadınlar için bambaşka bir deneyimdir. Birçok kadın, bu süreçte karşılaşabileceği risklere ya da gebeliğin erken sorunlarına karşı yeterli bilgiye sahip değildir. Bu süreçte, annenin bildiklerine yeni bilgiler eklemesi ve genel sağlık durumunu gebelik açısından değerlendirmesi oldukça önemlidir. Kadın doğum uzmanları tarafından verilen gebelik öncesi danışma hizmeti sayesinde kadının gebelik sürecinde yaşayabileceği sorunlar değerlendirilerek, ideal yönlendirme sağlanır. Her kadın, erken gebelik sorunlarını farklı şekilde yaşayabilir. Bu nedenle annenin süreç hakkında bilgilendirilmesi ve olası riskli gebelik durumunun değerlendirilmesi oldukça önemlidir.

  Yazımızın devamında, gebelik öncesi danışma hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Ankara gebelik öncesi danışma hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Meltem Aksu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Gebelik Öncesi Danışma Nedir?

  Gebelik öncesi danışma, sağlıklı bir gebelik süreci için anne adayına ihtiyacı olan yönlendirmeyi sağlayan, genel sağlık durumuna göre gebelik sürecinde yaşanabilecek sorunları ortaya koyan bir hizmettir. Her annenin genetik kodları ve yapısı özeldir. Bununla birlikte kilosu, yaşı ve yaşam tarzı da farklıdır. Tüm bu değişkenler, her gebenin doğuma kadar farklı sorunlarla karşı karşıya kalmasına neden olur. Bu nedenle hem gebe kalmaya karar veren kadınların hem de gebeliğin erken dönemlerinde olan kadınların mutlaka bir kadın doğum uzmanına danışması ve süreç hakkında bilgi alması gerekir. Aynı zamanda gebeliğin bu süreçte değerlendirilmesi, dış gebelik riskinin ortadan kaldırılması için de önemlidir.

  Erken Dönem Gebelik Problemleri Nelerdir?

  Gebelik öncesi danışma sürecinde ele alınan konulardan biri de erken dönem gebelik sorunlarıdır. Gebeliğin erken dönemlerinde; mide bulantısı, hâlsizlik, baş dönmesi, kusma gibi sorunlar oldukça sık görülür. Bu şikâyetlerin yoğunluğu her kadında değişebilir. Her kadının erken gebelik problemleri ile başa çıkma yöntemi de farklıdır. Kadın doğum uzmanları, erken gebelik problemlerini azaltma konusunda yönlendirici bilgiler verebilir ve 2. trimestera kadar olan sürecin daha rahat geçmesini sağlayabilir.

  Gebelik Öncesi Danışmanın Amacı Nedir?

  Gebelik öncesi danışma, gebelik sürecinde oluşabilecek düşük riskini en aza indirmek, dış gebelik ve anne – babanın genetik kodlarına göre çocuğa aktarılabilecek hastalıklar hakkında bilinç kazandırmayı amaçlar. Özellikle annenin kullandığı ilaçlar, beslenme ve uyku düzeni, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkları yeniden gözden geçirilir. Bu bulgular dahilinde gebe kalmayı düşünen ya da gebeliğin etken dönemlerinde olan anne ve baba adayları bilgilendirilir. Ankara gebelik öncesi danışma için Op. Dr. Meltem Aksu’dan randevu alabilirsiniz.

  Gebelik öncesi danışma;

  • Taşıyıcı olunan hastalıkların analiz edilmesini, anne ve babanın kan uyumunun değerlendirilmesi
  • Annenin genel sağlık durumunun gebeliğe uygun olup olmadığının değerlendirilmesi
  • Annenin kullandığı ilaç ve takviye besinlerin gebeliğe uygun olarak düzenlenmesi
  • Gebelik sürecinde alkol ve tütün ürünleri kullanmanın zararları hakkında bilinç oluşturulması
  • Annenin kilosuna, günlük hareket yoğunluğuna ve alışkanlıklarına uygun bir beslenme düzeninin planlanmasını
  • Gebelikte ideal kilo hakkında bilgilendirme yapılmasını
  • Kan, idrar testleri ve görüntüleme cihazları ile gebeliğin başlangıç durumunun incelenmesini
  • Gebelik haftasının hesaplanmasını
  • Dış gebelik riski ve zararları hakkında bilgilendirme/tedavi yapılmasını
  • Anne adayının erken gebelik sorunları hakkında bilgilendirilmesini amaçlar.

  Ankara Gebelik Öncesi Danışma ve Fiyatları

  Günümüzde, gebelik öncesi danışma Ankara sağlıklı bir gebeliğin ön koşulu hâline gelmiştir. Çünkü gelişen teknoloji sayesinde gebeliğin birçok evresi hakkında, önceden bilgi sahibi olmak, bebeğin gelişimsel sorunlarını erkenden tespit edebilmek mümkündür. Bununla birlikte annenin sezaryen doğum, normal doğum, riskli gebelikler, erken gebelik sorunları hakkında bilgilenmesi, süreci tanıması da oldukça önemlidir. Aynı zamanda annedeki yapısal sorunların gebelik üzerindeki etkileri de değerlendirilmeli ve gebeliğin en sağlıklı şekilde tamamlanması sağlanmalıdır. Gebelik öncesi danışma fiyatları ise klinikten kliniğe değişebilir.

  Ankara gebelik öncesi danışma fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi