HSG (Rahim Filmi)

  HSG (Rahim Filmi) Ankara

  Tıptaki adı histerosalpingografi (HSG) olan ilaçlı rahim filmi, rahimdeki hastalıkları ve bir takım yapısal bozuklukları tespit etmek için kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Rahim filmi aynı zamanda fallop tüplerdeki tıkanıklık, sıvı birikmesi gibi rahatsızlıkların teşhisi için de kullanılır. Rahim içi ve rahme bağlı organlardaki hastalıkların görüntülenmesini sağladığı için kısırlık (infertilite) teşhis sürecinde de sıklıkla kullanılır. HSG filmi sayesinde, embriyonun sağlıklı bir şekilde gelişmesini engelleyen nedenler tespit edilebilir. Bu nedenle kısırlığın değerlendirilmesinde oldukça önemli bir araçtır.

  Rahim filminin nasıl ve ne zaman çekildiği ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ankara rahim filmi (HSG) hakkında daha fazla bilgi almak için Op. Dr. Meltem Aksu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Rahim Filmi (HSG) Nedir?

  İlaçlı rahim filmi, yani histerosalpinografi (HSG); rahim içinin ve rahmin işlevini bozan yapısal durumların detaylı olarak incelenmesini sağlar. Bu nedenle kısırlığın değerlendirilmesinde rolü büyüktür. HSG, aynı zamanda, üreme sistemine yapılan cerrahi müdahalelerden sonra, ya da tekrarlayan düşüklerin nedenini araştırmak amacıyla da yapılabilir.

  Rahim filmi, günümüzde üreme sistemindeki birçok rahatsızlığın teşhisinse oldukça önemli bir teknolojidir. İlaçlı rahim filmi denmesinin nedeni ise uygulama öncesinde rahme verilen özel bir sıvı sayesinde, rahmin içinin detaylı olarak görüntülenebilmesidir. HSG yapılarak; rahim ağzı, rahim içi ve rahim duvarlarında oluşabilecek yapışıklıklar (Asherman sendromu), yapısal bozukluklar, yırtıklar ve düzensiz kanamaların teşhisi konulabilir.

  Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

  Rahim filmi; üremeyi olumsuz etkileyen, adet düzenini bozan ya da cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olan birçok sorunun tanısında kullanılır. Dolayısıyla hastalarımızda bu şikâyetlerin nedenleri jinekolojik muayene ile belirlenemediyse, rahim filmi çekilmesi gerekebilir. Rahim filmi yalnızca rahim içinde bulunan bozukluk ve hastalıkları görüntülemekle kalmaz. Aynı zamanda yumurtaların rahme aktarılmasını sağlayan fallop tüplerindeki muhtemel tıkanma, yapı bozukluğu ve sıvı birikmesi gibi durumları da gösterebilir. Benzer şekilde rahim, yumurtalık ya da fallop tüplerde var olan enfeksiyonlar da HSG ile görüntülenebilir. Rahim, fallop tüpler ve yumurtalıklarda bulunan hastalıklara dair bulguları gösterdiği için kısırlık tedavisinin de sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlayabilir. Rahim filmi, genellikle âdet bitiminden 3-5 gün sonra uygulanır. Çünkü bu sürede, âdet boyunca kalınlaşan rahim iç dokusu tekrar eski haline gelmiştir. Bu nedenle görüntülemede elde edilen sonuçlar daha güvenilir olacaktır.

  HSG Filmi Nasıl Çekilir?

  Rahim filmi çekilirken hasta jinekolojik muayene masasına uzanır. Vajina ağzı spekulum ile genişletilir. Bu açıklıktan içeri bir kanülle girilir ve rahme özel bir sıvı verilir. HSG diğer görüntüleme yöntemlerinden farklı olarak, bu özel sıvı ile uygulandığı için, işlem “ilaçlı rahim filmi” olarak da bilinir. Rahme enjekte edilen sıvı, kontrast özelliktedir. Patolojik vajinal dokuların boyanmasını sağladığı için, görüntüleme sırasında bu hasarlı dokular ya da bölgeler kolaylıkla fark edilebilir.

  İşlem yaklaşık 15 – 20 dakika içerisinde tamamlanır. Genellikle yoğun bir ağrı ya da acı hissedilmez. Ancak hafif bir rahatsızlık hissi oluşabilir. Bu hissin dayanılmaz bir acı olmadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle hastalarımızın büyük bir çoğunluğunda anesteziye ihtiyaç duyulmadan rahim filmi çekilebilir.

  Rahim Filmi (HSG) Çekiminden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Rahim filmi çekildikten sonra hastalar az ya da orta şiddette ağrı hissedebilirler. Ağrıların birkaç günden fazla sürmesi durumunda vakit kaybetmeden yeniden doktora başvurmak gerekir. Rahim filmi sonrasında lekelenme tarzında hafif kanama olması da normaldir. Ancak kanamanın artması veya ateşin yükselmesi bir enfeksiyon belirtisi olabilir. HSG çekimi esnasında rahim ağzı bir miktar zorlanabilir. Bu yüzden rahim filmi sonrasında 48 saat boyunca banyo yapmamak, cinsel ilişkiye girmemek ve tampon kullanmamak gerekir.

  Ankara HSG (Rahim Filmi) Fiyatları

  Rahim filmi, kadın sağlığı açısından zararlı bir işlem değildir. Bu nedenle güvenle uygulanabilir. Film sonucunda elde edilen sonuçların değerlendirilmesi ve uygun tedavi yönteminin belirlenmesi ise kadın sağlığın açısından oldukça önemlidir. HSG sonuçlarında elde edilen bulgulara göre, sağlıklı bir gebelik planı yapılabilir ya da cinsel yaşamı olumsuz etkileyen sorunlar tedavi edilebilir.

  Ankara rahim filmi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizi arayabilir; randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi