Kızlık Zarı Dikimi

  Kızlık Zarı Dikimi

  Latince ismi Hymen olan kızlık zarı, vajen girişinin 1-2 cm içerisinde bulunur. Ergenlik çağına kadar, içeriye mikrop girmesine karşı koruma sağlar. Çocukluk döneminin bitmesi ile fiziksel açıdan, işlevsiz hâle gelir. Genellikle, regl döneminde kan akışının sağlanmasına izin veren, delikli bir yapıdadır. Ancak, yapısı kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

  Fizyolojik işlevinin yanı sıra, kızlık zarının, bekâreti simgeleyen, sosyo-kültürel bir anlamı da bulunmaktadır. Bu nedenle, çeşitli sebeplerle yırtılmış kızlık zarı, kişiler üzerinde sosyo-psikolojik baskılara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda, yırtılmış kızlık zarının dikimi yapılabilir.

  Başlıca kızlık zarı çeşitleri:

  1. Yuvarlak hymen (En sık görülen kızlık zarı biçimi)
  2. Bölmeli ve yarı bölmeli hymen
  3. Yarımay şeklinde hymen
  4. Çok delikli hymen
  5. Deliksiz hymen

  Kızlık zarı bazı kadınlarda daha esnek yapıdadır. Aynı zamanda, kızlık zarı, kilo gibi fizyolojik faktörlere bağlı olarak, normalden daha geride olabilir.

  Kızlık zarı, cinsel birleşmeye veya vajina içerisine cisim sokularak yapılan mastürbasyona bağlı olarak yırtılabilir. Aynı zamanda, genital bölgede travmaya sebep olan kazalar da kızlık zarının yırtılmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda, bir sonraki cinsel birleşmede kanama olmasını sağlamak için, kızlık zarı dikilebilir.

  Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

  Kızlık zarı dikimi, çeşitli sebeplerle yırtılmış olan kızlık zarının, dikilerek onarılması işlemidir. Hymenoplasti olarak adlandırılan bu işlem, bekâretin onarılması olarak da bilinmektedir. Kızlık zarı dikimi işlemi ile kişilerin üzerinde, psikolojik ve sosyal olarak baskı oluşturan bekâret bozulması, onarılabilir. Bu sayede, hymenoplasti işleminden sonra yaşanacak cinsel birleşmede, kanama olması sağlanır.

  Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri Nelerdir?

  Kızlık zarı, geçici ve kalıcı olmak üzere iki şekilde dikilir. Hangi türde işlem uygulanacağı; hastanın tercihine, medikal durumuna ve doktor muayenesine bağlı olarak değişebilir.

  Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

  Geçici kızlık zarı dikimi, cinsel birleşmeden 3-7 gün öncesinde yapılır. Kızlık zarının hemen arkasındaki bölüm, özel olarak kullanılan ipler ile dikilir. Bu sayede vajen girişi daraltılarak, cinsel birleşme esnasında kanama olması sağlanır. Dikişte kullanılan ipler, ince ve yumuşak yapılıdır. Geçici kızlık zarı dikiminden sonra, ortalama 1 haftada dikişler erimektedir. Bu nedenle, 1 haftadan daha uzun bir süre sonra yaşanan cinsel birleşmede, kanama görülmeyebilir.

  Flep Tekniği ile Kızlık Zarı Dikimi (Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi)

  Hasta tercihine, medikal durumuna ve hekim muayenesine bağlı olarak, kızlık zarı kalıcı olarak da dikilebilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi, genellikle flep tekniği ile gerçekleştirilir. Bu teknikte, vajinanın içerisinde, hâli hazırda bulunan doku kullanılır. Vajinanın arka duvarında bulunan doku parçası, diğer duvara kadar çekilerek, köprü benzeri bir yapı oluşturulur. Bu sayede, kızlık zarı kalıcı olarak dikilmiş olur. İşlem, kişiden kişiye değişebilmekle birlikte, ortalama 30 dakika kadar sürmektedir.

  Kalıcı kızlık zarı dikiminin avantajı, süre kısıtlamasının olmamasıdır. İşlem üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin, yaşanan ilk cinsel birliktelikte kanama olur. Ancak, işlem sonrası tamamıyla iyileşme süresi ortalama 1 aydır. Bu nedenle, dikiş sonrasında, 4-6 hafta boyunca cinsel ilişki önerilmez.

  Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

  Hem geçici, hem de kalıcı kızlık zarı dikişi, lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir.  Hasta tercihi ve anestezi hekiminin önerisi dikkate alınarak, kullanılacak anestezi yöntemi belirlenir. Genel anestezi uygulamasında, hasta, sedasyon olarak adlandırılan, hafif bir uyku halinde tutulabilir. Sedasyon, normal genel anesteziye göre, daha hafif bir uygulamadır. Hasta, işlem esnasında, anestezi altında olduğu için, herhangi bir ağrı hissetmez.

  Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı?

  Kızlık zarının dikildiği, dışarıdan bakıldığında anlaşılmaz. Aynı zamanda yapılan işlem, hasta ile doktor arasındaki gizlilik esası gereği korunur. Bu nedenle kızlık zarı dikimi yaptıran kişi, bu bilgiye sadece kendisi sahiptir. Kızlık zarı dikildikten sonra yaşanan ilk cinsel ilişkide de kızlık zarının dikildiği anlaşılmaz.

   Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

  Hymenoplasti operasyonu, hastanın tercihine ve medikal durumuna bağlı olarak, farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Kullanılacak metodun belirlenmesinde, uzman hekim muayenesi önemli yer tutar. İşlem esnasında tercih edilecek anestezi yöntemi de, değişiklik gösterebilir.  Uygulanacak anestezi türü ve dikiş işleminde izlenecek yöntem, fiyatların belirlenmesinde etkili olmaktadır. Bu gibi nedenlerle, kızlık zarı dikimi fiyatları, klinik bazında değişebilir.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi