Kızlık Zarı Muayenesi

  Kızlık Zarı Muayenesi

  Kızlık zarı olarak da bilinen Hymen, kadınlarda genital bölgenin bir parçasıdır. Vajen girişinden 1-2 cm kadar içeride bulunan bu yapı, ince bir zar biçimindedir. Kızlık zarı, çocukluk döneminde, mikropların vajen içerisine girişini önleme işlevine sahiptir. Ancak ergenlik çağına geçişle beraber, bu zar işlevini yitirmektedir. Bununla birlikte kızlık zarı,  toplumsal açıdan bekâreti simgeler. Bu nedenle kızlık zarının evlilik öncesinde yırtılması, bazı sosyal ve psikolojik sorunları da beraberinde getirmektedir.

  Kızlık zarı, cinsel ilişkiye, mastürbasyon esnasında vajen içine cisim sokulmasına veya genital travmaya bağlı olarak yırtılabilir. Kızlık zarının yırtılması durumunda, kanama görülebilmektedir. Ancak, bazı durumlarda kızlık zarı yırtılmasına rağmen, kanama olmaz. Aynı zamanda, esnek kızlık zarına sahip kişilerde, cinsel birliktelik yaşanmasına rağmen, kızlık zarı yırtılmayabilir.

  Bisiklet kazaları veya spor aktiviteleri sırasında yaşanan kazalar, nadir de olsa, kızlık zarında zedelenme veya yırtılmaya neden olabilir. Bu gibi durumlarda, bekâreti ile ilgili tereddüt yaşayan hastalar, kızlık zarı muayenesine başvurabilir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Kadın genital bölgesinin bir parçası olan kızlık zarı, genelde yarım ay şeklindedir. Bu yapısal şekil, regl döneminde kan akışına olanak sağlar. Bununla birlikte, kızlık zarı tek çeşit değildir. Bazı kadınlarda hiç olmayabilir veya esnek olabilir. Deliksiz, küçük delikli veya bölmeli kızlık zarına sahip olmak da mümkündür. Bazı kızlık zarları, cinsel ilişkide zorlanmaya ya da adet düzensizliklerine neden olabilir. Ancak kadınların birçoğu, “yuvarlak kızlık zarı” dediğimiz kızlık zarı çeşidine sahiptir. Yuvarlak kızlık zarı da adet kanının rahatça dışarı atılmasına olanak tanıyan, ilk cinsel ilişki ile birlikte kolayca yırtılan zar yapısıdır.

  Anacak vajinadaki her kanama, kızlık zarının bozulduğu anlamına gelmez. Örneğin, bisiklete binmek gibi spor aktiviteleri esnasında yaşanabilecek kazalar, kızlık zarında zedelenmeye sebebiyet verebilir. Bu durumda, vajinada travmaya bağlı kanama meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda, bekâretin bozulup bozulmadığını anlamak için uzman hekim muayenesi gereklidir. Ayrıca, fizyolojik özelliklere bağlı olarak, kızlık zarı üzerinde, doğal çentik olarak da adlandırılan yarım yırtıklar olabilmektedir. Doğal çentikler, travmaya bağlı olarak, sonradan da meydana gelebilir. Ancak, bu tür yarım yırtıklar, bekâretin bozulduğu anlamına gelmemektedir. Uzman hekim tarafından gerçekleştirilecek muayene ile bekâret konusunda, hastaların kafasında oluşan soru işaretleri giderilebilir.

  Kızlık Zarı Bozulmasının Belirtileri Nelerdir?

  Kızlık zarı yırtıldığında, genellikle hafif ve kısa süreli bir kanama meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra, kasıklarda hafif şiddette ağrı ve vajina içerisinde batma veya yanma hissi olabilir. Ancak, bu üç belirtiden hiçbirinin olmaması, kızlık zarının yırtılmadığı anlamına gelmeyebilir. Bazı durumlarda, kızlık zarı bozulması hiç belirti vermeyebilir. Aynı zamanda, bu belirtilerin olduğu her durumda, kızlık zarının yırtılmış olduğunu söylemek de doğru olmaz. Kişi kendi kendisine, aynada yaptığı kızlık zarı muayenesi ile zarın durumunu anlayamaz. Bu nedenle kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını kesin olarak tespit etmek için, mutlaka uzman bir jinekolog muayenesi gerekir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesi, dış dudaklar yavaşça kenarlara doğru çekilerek yapılır. Uzman hekim muayenesi ile gerçekleştirilen kızlık zarı kontrolü, bekârete zarar vermez. Eğer kızlık zarı yırtılmamışsa, muayeneyi takip eden ilk cinsel ilişkide kanama olacaktır. Yapılan kapsamlı muayene ile kızlık zarı üzerinde oluşan yırtık ve zedelenmeler tespit edilebilir. Muayene sonucunda, hastaya eksiksiz olarak bilgi verilir. Herhangi bir yırtık tespit edilmediği durumlarda, hastalar kaygılarından kurtulmaktadır. Eğer kızlık zarı yırtılmışsa ve zarın onarılması isteniyorsa, hastalar kızlık zarı dikimi işlemine yönlendirilebilir.

  Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

  Yırtılan kızlık zarını dikerek, cinsel birliktelik sırasında yeniden kanama olması sağlanabilir. Kızlık zarının dikildiği ise partner tarafından hiçbir şekilde anlaşılmaz. Kızlık zarı dikimi işlemi, geçici ve kalıcı olmak üzere, iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Geçici kızlık zarı dikiminde, özel, ince ve yumuşak iplikler kullanılmaktadır. İşlem sırasında, kızlık zarı dokusunun arka bölgesi,  giriş kısmını daraltacak şekilde dikilir. Bu işlem, cinsel ilişkiden 1-7 gün öncesinde yapılmaktadır.

  Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise, çoğunlukla flep yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemde, dikişin üzerinden geçen zamandan bağımsız olarak, yaşanacak ilk cinsel birliktelikte kanama olması sağlanır.

  Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları

  Kızlık zarı muayenesi, sadece uzman jinekologlar tarafından yapılabilir. Kızlık zarının yırtıldığından şüphelenen bazı hastalarımız, ayna karşısında ya da evde kızlık zarı muayenesi yapmaya çalışmaktadır. Ancak kızlık zarının yapısını sadece kadın doğum uzmanları anlayabilir. Bu nedenle kızlık zarı muayenesi yaptırmak isteyen hastalarımızın, zaman kaybetmeden bir uzmana başvurması gerekir.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi