Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ankara

  Yumurtalık kistleri; yumurtalıklarda bulunan, içi sıvı dolu keseciklerdir. Bu kistler, bulunduğu bölgeye ve hastada neden olduğu şikâyetlere göre riskli kabul edilebilirler. Gerekli durumlarda yumurtalık kistlerinin çıkarılması, kadın sağlığının korunması için önemlidir. Günümüzde, yumurtalık kisti ameliyatlarının neredeyse tamamı kapalı ameliyat tekniği ile yapılmaktadır. “Laparoskopik cerrahi” adı verilen bu yöntem sayesinde hem ameliyat süreci hem de ameliyattan sonra hastaların günlük yaşama dönüş süreci daha konforlu olmaktadır. Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Op. Dr. Meltem Aksu ile iletişime geçebilir; kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

  Yumurtalık Kistleri Neden Olur?

  Yumurtalık kistleri, üreme çağındaki her kadında görülebilir. Tüm kadınlarda, yumurtlama dönemlerinde, yumurtalıklarda kistik yapılar oluşabilir. Bunlar genellikle içi su dolu olan, zararsız kistlerdir. Adet kanamasıyla birlikte patlar ve yok olurlar. Ancak içi yağ dolu ve katı yapıda olan kistler, kendiliğinden yok olmayabilirler. Bu durumda kanser şüphesi de yaratabilir; bazı kadınlarda kısırlığa neden olabilirler. Yumurtalık kistlerinin en yaygın nedeni ise hormonal düzensizliktir.

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kistlerinin birçoğu hiçbir belirti vermez. Ancak kistin türüne, bulunduğu bölgeye ve büyüklüğüne bağlı olarak farklı şikâyetlere neden olabilirler. Çoğu yumurtalık kisti ara kanamalar yapar. Çikolata kistleri ise yaygın olarak gebe kalma ile ilgili sorunlara, adet düzensizliğine yol açabilir. Kanseröz kistler ise genellikle sindirim sorunları ile kendini belli ederler.

  Kistlerin yaygın görülen belirtilerini sıralayacak olursak:

  • Adet döngüsünün düzensiz olması
  • Adet dönemi ağrılarının şiddetli olması
  • İdrar ve bağırsak düzeni ile ilgili sorunlar
  • Kilo artışı
  • Bulantı ve kusma
  • Lekelenme tarzı kanamalar, normal olmayan vajinal akıntılar
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Karında şişlik
  • Tüylenme ve kısırlık

  Yumurtalık Kisti Kanser Yapar Mı?

  Yumurtalık kistlerinin yaklaşık %80 – 85’i iyi huylu kistlerdir. Ancak kistin yapısından ve büyüme hızından emin olmak için düzenli kontrol önemlidir. Çünkü kistler normal olmayan hızlarda büyüdüğünde kanser habercisi olabilir ya da aşırı büyüyerek, gebeliği engelleyebilirler. Riskli kabul ettiğimiz kist grupları:

  • İleri yaşta, menopozdan sonra oluşan yumurtalık kistleri
  • Mevcut kistlerin menopoz sonrasında büyümesi
  • Sınırları belli olmayan, yapışık özellikteki kistler
  • Hızlı büyüyen kistler

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Neden Yapılır?

  Kistler kanser şüphesi oluşturduğunda, gebeliği engellediğinde ya da adet düzeni ile ilgili sorunlara neden olduğunda alınması tercih edilebilir. Aynı zamanda yumurtalık kistleri patlayarak, aşırı kanamaya neden olduğunda da cerrahi ile alınması gerekir. Bu durumda tercih edilecek cerrahi yöntem ise çoğunlukla kapalı yumurtalık kisti ameliyatıdır.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatlarında, açık ameliyatlarda olduğu gibi derin kesiler yapılmaz. Bu nedenle ameliyat sonrası iyileşme süreci de daha kısadır. Bu süreçte hissedilen ağrı ve acı da daha azdır. Ameliyat yaraları büyük olmadığı için enfeksiyon riski de azalır. Günlük yaşama dönüş süreci kısalır. Bu nedenle günümüzde kadın hastalıkları ve doğum alanındaki birçok işlem için kapalı ameliyat tekniği tercih edilmektedir.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatında yapılacak işleme göre ameliyat süresi değişebilir. Eğer ameliyatın komplikasyonları fazlaysa ameliyat süresi de uzayacaktır. Ancak genel olarak 1 – 3 saat içerisinde tamamlanan işlemler olduğunu söyleyebiliriz.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı “laparoskop” adı verilen, özel ve yüksek çözünürlüklü kameralar kullanılır. Bu cihaz, büyük ameliyat kesileri olmadan da rahmin ve yumurtalıkların görüntülenebilmesini sağlar. Kişinin batın bölgesine yapılan 3 küçük kesi ile tüm cerrahi operasyon tamamlanır. Kesilerin biri, laparoskopu yumurtalık bölgesine gönderebilmek içindir. Diğer kesilerden ise cerrahi müdahale yapılır. Böylece kistler, miyomlar ve polipler çıkarılabilir. Ya da yumurtalıklardaki yapısal sorunlar düzeltilebilir. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatlarından sonra yaklaşık 3 – 4 gün hastanede yatış gerekebilir. Bu süre kişinin yaşına ve yapısına göre farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak 1 – 2 hafta içerisinde tamamen günlük yaşama dönüş mümkündür.

  Ankara Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Fiyatları

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatlarında yapılan işleme göre ameliyat süreci de değişir. Kistin bulunduğu bölge, büyüklüğü ve yapısı ameliyatın dinamiklerini belirler. Bu nedenle ameliyat fiyatlarının da kişiden kişiye değiştiğini söyleyebiliriz. Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi