Dış Gebelik Tedavisi

  Dış Gebelik Tedavisi Ankara

  Dış gebelik; döllenmiş yumurtanın, rahmin dışındaki bir yere tutunması durumudur. Ektopik gebelik olarak da bilinir. Dış gebelik görülme ihtimali; her 50 gebelikte birdir. Normal ve sağlıklı bir hamilelik süreci değildir; anne için hayati risk oluşturur. Bu nedenle, en kısa sürede müdahale edilmesi ve sonlandırılması gerekir.

  Yazımızın devamında, dış gebelik tedavisi ile ilgili olarak detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara dış gebelik tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir; Op. Dr. Meltem Aksu’dan randevu alabilirsiniz.

  Dış Gebelik Nedir?

  Sağlıklı bir hamilelik sürecinde döllenmiş yumurta olan embriyo, uterus ismi verilen, rahmin iç kısmına tutunarak buraya yerleşir.  Embriyonun, rahim dışında herhangi bir yere yerleşmesi ile dış gebelik meydana gelir. Dış gebelik vakalarının %95’inde, embriyonun fallop tüplerine yerleştiği görülür. Ancak, embriyo nadiren de olsa, rahim ağzı veya karın içine de yerleşebilir. Rahim dışındaki bu bölgeler, döllenmiş bir yumurtayı korumaya ve tutmaya uygun yapıda değildir. Bu nedenle, dış gebelikte embriyonun sağlıklı bir şekilde gelişme ihtimali bulunmaz.

  Dış gebelik, anne sağlığı açısından da oldukça ciddi risklere sahiptir. Fallop tüplerine yerleşen embriyo, burada büyümeye devam ederek, tüplere zarar verebilir. Bu durum, üreme yeteneğinin kaybedilmesine ve hatta hastanın ölümüne kadar varan, ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, dış gebeliğin erken teşhisi edilmesi ve en kısa sürede sonlandırılması gerekir. Tedavi zamanında yapılmadığında, annenin hayatı riske girebilir. Hayati risk atlatılsa bile, sonraki gebelikleri olumsuz etkileyecek, ciddi üreme sistemi sorunları ortaya çıkabilir.

  Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

  Dış gebelikte, normal hamilelik sürecinde de karşılaşılabilen bazı belirtiler görülür. Ancak, sağlıklı bir gebelik ile arasında bazı farklar bulunur.

  • Lekelenme biçiminde de olabilen vajinal kanamalar
  • Bıçak saplanmasına benzeyen, ani ve keskin ağrı
  • Karnın tek bir tarafında görülen şiddetli ağrı
  • Baş dönmesi
  • Baygınlık
  • Sindirim sistemi bozuklukları gibi durumlar, dış gebelik belirtileri olarak karşımıza çıkar.

  Bu gibi durumların varlığında, en kısa sürede doktora başvurmak gerekir. Doktor muayenesi ile Beta hCG değerine ve rahim içerisinde doğum kesesinin gelişip gelişmeğine bakılır. Belirli bir değerin üzerinde çıkan Beta hCG ile beraber, rahim içerisinde doğum kesesinin gelişmemiş olduğu gözlemlenirse, dış gebelikten şüphelenilir.

  Dış Gebelikte Beta HCG Değeri Yükselir Mi?

  Anne adayları, genellikle Beta hCG hormon testi sonucu ile gebe kalıp kalmadıklarını anlarlar. Ancak, Beta hCG hormonun yüksek olması, embriyonun doğru bir şekilde rahim içine yerleştiği anlamına gelmez. Dış gebelik durumunda da Beta hCG hormonu, test sonucunda yüksek çıkabilir.

  Dış gebelik durumunda, normal bir hamileliğe göre Beta hCG hormon seviyesi, beklenen değerden az olabilir. Ayrıca progesteron seviyesindeki düşüklük de hamileliğin normal olmadığına işaret edebilir.

  Dış Gebeliğin Tehlikesi Var Mıdır?

  Dış gebelik, hastanın sağlığı açısından önemli riskler barındırmakta; bazı durumlarda, hayati tehlikeye yol açabilmektedir. Tüplere yerleşen yumurta, burada büyüyerek yırtılmalara neden olabilir. Fallop tüpünün yırtılması ile başlayan batın içi kanama, fark edilmediği durumlarda, hayati tehlike arz edebilir. Bu nedenle dış gebelik, teşhis edildiği andan itibaren, en kısa sürede tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

  Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Dış gebelik tedavisinde; ilaçla medikal tedavi, laparoskopik yöntemle kapalı ameliyat ve açık ameliyat yöntemleri uygulanabilir. Uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesi için hasta, kapsamlı bir muayeneye tabi tutulur. Ankara dış gebelik ve tedavisi için randevu almak isterseniz, kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  • Embriyonun yerleşim yeri
  • Hastanın hormonal değerleri
  • Hastanın genel durumu ve medikal geçmişi
  • Kanama olup olmaması gibi faktörler tedavi yönteminin seçiminde önemlidir.

  Dış Gebelikte İlaç Tedavisi

  İlaçla tedaviye başvurulduğu durumlarda, vücudun hamilelik dokusunu yok etmesini sağlayan bir iğne yardımıyla, dış gebelik sonlandırılır. İğneyle verilen bu ilaç sayesinde, hücre büyümesi durdurulur. Dış gebeliğin ilaçla tedavisinde, enjeksiyon sonrasında, kasılma ve kanama gibi belirtiler görülebilir. İlacın etkili olup olmadığının tespiti için kan testleri uygulanır. İlaçla tedavide, tek bir doz yeterli olabileceği gibi, bazen uygulamanın tekrarlanması da gerekebilir. Ancak bu yöntem, genellikle tercih edilmez. Dış gebeliğin en etkin tedavisi cerrahi ile, anında müdahaledir.

  Dış Gebelik Tedavisinde Cerrahi Yöntem

  Özellikle, geç teşhis edilmiş dış gebelikte, tüplerin zarar gördüğü veya yırtıldığı vakalarda, cerrahi yönteme başvurmak gerekir. Dış gebelik ameliyatı olarak da bilinen cerrahi müdahale ile tüplerin bir kısmı veya tamamı alınır. Kanamanın görüldüğü bu tür vakalarda, hasta genellikle acil olarak ameliyata alınır. Dış gebelik ameliyatı, hekim önerisine bağlı olarak laparoskopik yöntemle kapalı olarak veya açık ameliyat biçiminde gerçekleştirilebilir.

  Ankara Dış Gebelik Tedavisi Fiyatları

  Dış gebelik tedavisi Ankara, birden fazla yöntemle gerçekleştirilebilir. Tedavi planı, hastanın medikal durumuna göre, hasta özelinde yapılır. Teşhis zamanına ve teşhis anındaki hasta durumuna bağlı olarak ilaçla veya cerrahi müdahale ile tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu nedenle, dış gebelik tedavisi fiyatları değişiklik gösterir. Ankara dış gebelik tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için kliniğimiz ile iletişime geçebilir; randevu oluşturabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi