İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi

  İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi Ankara

  İnfertilite tedavisinde en önemli basamak; infertil çiftin değerlendirilmesidir. İnfertilite yani kısırlık, birçok faktörün etkisiyle ortaya çıkabilir. Bu nedenler hem kadından hem de erkekten kaynaklanıyor olabilir. Üreme sistemindeki, üreme hücrelerindeki sorunlar ya da bazı yapısal rahatsızlıklar kısırlığa neden olabilir. Bu nedenle infertil çiftin ayrı ayrı değerlendirilmesi ve infertilite nedenlerinin araştırılması oldukça önemlidir.

  İnfertilite, altta yatan nedenler saptandığında tedavi edilebilir. Ancak bu süreçte, deneyimli bir kadın doğum uzmanının yönlendirmeleri oldukça önemlidir. Ankara infertilite tedavisi ve infertilite tanı süreci hakkında daha fazla bilgi almak için Op. Dr. Meltem Aksu ile iletişime geçebilirsiniz.

  İnfertilite Neden Olur?

  İnfertilite yani kısırlık, çoğu zaman nedeni bilinmeyen bir durumdur. Ancak bazı hastalarımızda; miyom, polip, endometriozis, yumurta rezervinin az ya da sperm kalitesinin düşük olmasına bağlı olarak kısırlık olabilir. Eğer bu rahatsızlıklar bebek sahibi olmayı engelliyorsa, öncelikle bu sorunların tedavi edilmesi gerekir.

  Kısırlığın Yaygın Nedenleri

  • Yumurta rezervinin az olması
  • Sperm üretiminin yetersiz olması, spermlerin sayısı ve yapısı ile ilgili sorunlar
  • Hormonal bozukluklar
  • Polipler, miyomlar, kistler
  • Rahim içi yapışıklık
  • Endometriozis
  • Polikistik over sendromu
  • Üreme organlarında enfeksiyonlar
  • Şeker, karaciğer, tiroid vb. rahatsızlıklar
  • Aşırı kilo ve obezite
  • Alkol ve sigara kullanımı

  İnfertil Kadının Değerlendirilmesi

  Üreme, erkeklerde ömür boyu devam eder. Ancak kadınlarda 35 yaş ile birlikte üreme sistemi de işlevini kaybetmeye başlar. Menopozla birlikte de tamamen durur. Bu nedenle yaş, kadınlarda kısırlığın önemli bir nedenidir. Özellikle 35 yaş üzeri kadın hastalarımızda, gebe kalmak giderek zorlaşır. Eğer kadın 35 yaş üzerindeyse, rahimde hiçbir sorun görülmemesine rağmen tüp bebek ve aşılama tedavilerinden destek almak gerekebilir.

  Bununla birlikte kadınlarda görülen bazı jinekolojik rahatsızlıklar da üremenin durmasına neden olabilir. Özellikle aşırı büyük boyutlarda olan, rahim duvarına baskı yapan polip, kist ve miyomlar kısırlığa neden olabilir. Rahim içi yapışıklık, tüplerdeki enfeksiyonlar ve tıkanıklıklar da kısırlığa neden olabilir.

  Kadınlarda kısırlığın bir diğer nedeni de yumurta rezervinin az olmasıdır. Bu nedenle tanı sürecinde jinekolojik muayene, ultrason ve diğer görüntüleme yöntemleri, kan ve idrar testleri birlikte değerlendirilir. Tablo bütüncül olarak ele alınır.

  İnfertil Erkeğin Değerlendirilmesi

  Ankara infertil çiftin değerlendirilmesinde önemli süreçlerden biri de erkeğin muayenesidir. Erkeklerde kısırlık görülme oranı yaklaşık %30 – 40’tır. Nedeni ise genellikle sperm kalitesi ve yapısı ile ilgilidir. Bu nedenle semen analizi, erkek infertilitesinde önemli bir tetkiktir. Semen analizi ile birlikte erkeğin genel sağlık durumunu anlamaya yönelik kan, idrar ve görüntüleme yöntemlerinin de yapılması gerekir.

  Sperm Testi (Spermiogram) Nedir?

  Sperm testi; menideki spermlerin yoğunluğunu ve kalitesini anlamak için yapılan bir testtir. Test için erkekten hastane koşullarında meni örneği alınır. Test sonuçlarının sağlıklı olması için ise meni örneği vermeden önceki 3 – 4 gün cinsel perhiz yapılması gereklidir. Erkekten alınan spermler, laboratuvar ortamında analiz edilir. Eğer sperm kalitesi ya da sayısı ile ilgili sorunlar saptanırsa, tüp bebek ya da aşılama tedavisi gibi destekleyici tedaviler yardımıyla kısırlığın tedavi edilmesi tercih edilir.

  Ankara İnfertilite Tedavisi

  Kısırlık tedavisinde tanı en az tedavi yöntemi kadar önemlidir. Birçok bebek sahibi olamadığı uzun süre boyunca, kısırlığın nedenlerini tam olarak bilemez. Bu durum, kısırlığın etkin bir şekilde tedavi edilmesini engellediği gibi çifti psikolojik olarak da yoran bir süreçtir. Bu nedenle infertil çifti değerlendirecek doktorun deneyimi, uzmanlığı ve yaklaşımı oldukça önemlidir.

  Ankara infertilite tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için Op. Dr. Meltem Aksu ile iletişime geçebilir; dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi