Endometriozis Ankara

  Endometriozis Tedavisi Ankara

  Endometriozisler, üreme çağındaki birçok kadında görülebilen ve genellikle zararsız kabul edilen kist türleridir. Endometriozislernin oluşumunda en etkili faktör; endometriozis adı verilen rahatsızlıktır. Rahim içi sıvısının yani endometriumun, rahim dışında büyümesine bağlı olarak gelişen bu rahatsızlık, hiçbir belirti vermeyebilir. Ancak rahimde içi erimiş çikolataya benzer sıvılarla kaplı kistlerin oluşmasına neden olabilir. Bu kistler, yapısı nedeniyle endometriozis adını alır. Tıp dilinde ise “endometrioma” olarak bilinir.

  Endometriozisler, boyutuna ve bulunduğu bölgeye bağlı olarak, kısırlık ve adet düzeninde sorunlara neden olabilir. Çikolata kistinin neden olduğu bu rahatsızlıklar ve Ankara endometriozis tedavisi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Kistler ve kadın sağlığı hakkında tüm merak ettikleriniz için ise Op. Dr. Meltem Aksu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Endometriozis Nedir?

  Endometriozisler, halk arasında da oldukça yaygın bilinen kist türleridir. Bunun nedeni oldukça yaygın olması ve adet düzeniyle ilgili sorunların birçoğunun bu kistler nedeniyle meydana gelmesidir.

  Endometriozisler, tek başına zararsız kist yapılarıdır. Kanser şüphesi oluşturmazlar. Genellikle alınmaları gerekmez ve düzenli takip edilmesi yeterli olur. Ancak aşırı büyük boyutlarda olduğunda ya da üreme sistemine zarar verecek boyutlara ulaştığında, tedavi edilmesi gerekebilir. Çikolata kisti gözlenen hastalarda, mutlaka endometriozis rahatsızlığı da değerlendirilmelidir.

  Endometriozis Nasıl Anlaşılır?

  Endometriozisler genellikle hiçbir belirti vermeden oluşurlar. Bu nedenle birçoğu jinekolojik muayene sırasında, tesadüfen fark edilir. Ancak kistlerin aşırı büyümesi, gebe kalma sorunlarına, cinsel ilişkide ağrıya ya da adet düzeni sorunlarına neden olabilir. Endometriozislernin yaygın görülen belirtileri;

  • Ağrılı cinsel ilişki
  • Adet döneminde yoğun kanama
  • Kanama düzeninin bozulması
  • Kısırlık olarak sıralanabilir.

  Bazı hastalarda, bu şikâyetlere kabızlık, şişkinlik ve mide bulantısı da eklenebilir.

  Endometriozis Tanısı Nasıl Konur?

  Endometriozisler, çoğu zaman jinekolojik muayenede yapılan ultrason ile fark edilebilir. Kistin boyutunu ve endometriozis varlığını detaylı olarak incelemek için ise histeroskopi gibi daha detaylı inceleme yöntemlerinden yardım alınabilir.

  Endometriozis Kısırlığa Neden Olur Mu?

  Endometriozisler, yapısına bağlı olarak kısırlığa neden olabilir. Özellikle kısırlığın nedenleri araştırılırken, endometriozisler de değerlendirilir. Çikolata kistine endometriozis neden oluyorsa, bu kısırlığın önemli nedenlerinden biridir. Bu rahatsızlığın derecesi, kistlerin hangi bölgede olduğu ve endometrium sıvısının fallop tüplere taşıp taşmadığı kontrol edilmeli ve kısırlık ile kistlerin arasındaki ilişki araştırılmalıdır.

  Endometriozis Tedavisi Nasıl Olur?

  Küçük boyuttaki endometriozislernin kesin bir tedavisi yoktur. Bu kistler, eğer endometriozis şikâyeti de yoksa ya da ciddi boyutlarda değilse, çoğu zaman takip edilir. Ancak endometriozisler gebe kalma sorunlarına ya da adet düzensizliğine neden oluyorsa, bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir. Günümüzde, laparoskopik ya da histeroskopik cerrahi adını verdiğimiz yöntemler sayesinde, endometriozisler kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Kapalı cerrahi işlemler olan bu uygulamalar, derin ve büyük ameliyat kesilerine gerek kalmadan, kistlerin çıkarılmasını sağlamaktadır. Birçok hastada endometriozisler çıkarıldıktan sonra gebe kalmak kolaylaşır ve adetler düzene girer.

  Ankara Endometriozis Tedavisi

  Endometriozisler, birçok kadının endişelenmesine neden olan kistik dokulardır. Ancak çoğu zaman zararsızdırlar. Eğer kistler küçük boyutlardaysa, gözlem yoluyla kontrol altına alınabilirler. Kistlerin kısırlığa ya da adet sorunlarına neden olduğu hastalarda ise uygun cerrahi müdahale yöntemi planlanmalı ve hastanın bu süreci en rahat şekilde atlatması sağlanmalıdır.

  Ankara endometriozis tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Op. Dr. Meltem Aksu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi